„Ludzie zapomną o tym, co powiedziałeś, ludzie zapomną o tym, czego dokonałeś, ale ludzie nigdy nie zapomną tego, jak dzięki Tobie się czuli.” Maya Angelou.

Niezwykle ważne jest, jaką tworzysz atmosferę wokół siebie. Jak traktujesz swoich partnerów biznesowych, pracowników, kelnera w restauracji.

Świetnym sposobem na stworzenie niezwykłej atmosfery, jest umiejętność mówienia komplementów. Banalne? Być może, ale za to jakie skuteczne.

Zanim zabierzesz się za komplementowanie, poznaj parę zasad, które ułatwią wcale nie tak łatwą czynność. Mówienie szczerych komplementów to niezwykła sztuka.

I wbrew powszechnej opinii, nie tylko kobieta oczekuje komplementów!

Pamiętaj, że w przestrzeni biznesowej nie ma miejsca na komplementy, które dotyczą urody czy elegancji. Za to mile widziane są komplementy uznające trafne decyzje lub dobrze wykonaną pracę.

Zastanawiasz się pewnie, co jest niestosownego w komplementowaniu wyglądu? Przeanalizujmy takie sytuacje.

  1. Ostatnio usłyszałam komplement od kolegi : „Ooo, dobrze dziś wyglądasz!”. Moja bezwarunkowa reakcja? „Ja zawsze dobrze wyglądam, nie tylko dziś”  Ma szczęście, że trafił na mnie i że byłam przekonana o jego dobrych intencjach – inna osoba mogłaby się czuć urażona. Przecież z tego przekazu jasno wynika, że zazwyczaj tak dobrze nie wyglądam!
  2. Komplement dotyczący urody, może być odebrany jak informacja z podtekstem. Nie wszystkim w biznesie zależy jednocześnie na relacji natury prywatnej. Na przykład podczas rozmowy biznesowej, pada komplement: „Ma Pani piękne oczy”. Hmmm no i zrobiło się niezręcznie…
  3. Jeśli trafisz na kobietę, która walczy o równouprawnienie płci, może odebrać Twój komplement jako dyskryminację.
  4. W sytuacji, gdzie po wielkim sukcesie pracownika (np., zdobycie kontraktu na 10 mln złotych), skomplementujemy go: „Świetna fryzura!”, będzie miał pełne prawo odebrać to jako obrazę. Za to komplement: „To był kawał naprawdę dobrej roboty!” jest szczerym docenieniem jego pracy.

W biznesie nie chwal wyglądu!

Ogólnie jakoś tak się przyjęło, że jak wspominamy o komplementach, to od razu widzimy mężczyznę mówiącego komplementy kobiecie. Według mnie, przecudowne są sytuacje , gdy to kobieta mówi komplement mężczyźnie, lub kobieta komplementuje inną kobietę.

I teraz duga strona medalu. Jak przyjmować komplementy?

Niestety w Polsce popularne jest zaprzeczanie komplementom lub ich bagatelizowanie, np. „Nie, no co Ty, to nic takiego”. Osoba komplementowana powinna podziękować za komplement, a nie pomniejszać swych zasług. Jeśli jesteś adresatem komplementu, i niekoniecznie zgadzasz się z opinią komplementującego, to „odrzucenie” komplementu jest niegrzeczne. Przyjmij i go i podziękuj.

Czyż nie warto docenić siebie, tym bardziej jeśli inni Cię doceniają?

Ważne! Jeśli ktoś obdarzył Cię komplementem, nie jest to sygnał, że musisz się rewanżować „kontrkomplementem”. Także komplementując innych, nie oczekuj komplementu zwrotnego.

Skoro teraz wiesz, jak mówić i jak przyjmować komplementy, idź i trenuj. Świat stanie się piękniejszy.

Najnowsze wpisy